Column van Frans
Vrijdag werd er een doosje afgegeven. Geen grote presentatie, geen proeverij met een gezelschap dat elkaar voorzichtig aankijkt voordat iemand iets durft te zeggen. Gewoon een proefpakket van De Jong Snacks. Met daarin de nieuwe Snek.
De frituurpan ging meteen aan.

De Snek, de nieuwe snack van De Jong
Ik was nieuwsgierig geworden door de productinformatie. Sommige introducties lees je en vergeet je weer. Bij deze dacht ik: als hij smaakt zoals ik vermoed, dan hebben ze in Rijen iets moois gemaakt. Mijn verwachtingen waren dus behoorlijk hoog. Dat is voor een fabrikant niet altijd een voordeel.
Maar wat een heerlijke snack.
Mijn gedachten gingen bij het proeven meteen naar het Speciaaltje van de FEBO. Liefhebbers weten dat zo’n vergelijking een compliment is. Ik zou zeggen: net zo lekker. En ik betrapte mezelf op de gedachte dat, als de frituurzaken in het land de Snek omarmen, straks niemand daar meer voor hoeft om te rijden.
Hoewel. Misschien gaan mensen dan juist voor jóú omrijden.
Een goede snack heeft geen omhaal nodig
We zoeken in onze branche graag naar iets nieuws. Begrijpelijk, want je wilt je gasten blijven verrassen. Een ander broodje, een bijzondere topping, een gerecht dat op sociale media opvalt. Daar is niets mis mee. Maar soms zit vernieuwing gewoon in een snack die je in de frituurpan legt en met plezier opeet.
Zonder dat je eerst een halve werkbank moet vrijmaken. Zonder een lange uitleg aan de klant. En zonder dat je personeel zich bij iedere bestelling moet afvragen hoe het gerecht ook alweer opgebouwd moet worden.
Daar kan ik enthousiast van worden. Zeker in een frituurzaak, waar smaak en uitvoerbaarheid elkaar iedere dag moeten vinden. Een nieuw product mag best aandacht vragen, maar het moet ook passen in de drukte van vrijdagavond.
Uitsluitend voor de horeca
Bij deze kennismaking vertelde Koen de Jong me ook nog iets anders. De Jong Snacks blijft uitsluitend voor de horeca produceren. Daar houdt hij naar eigen zeggen al veertien jaar aan vast. De ‘koppige slager’, noemde hij zichzelf.
Die koppigheid kan ik wel waarderen.
Voor een frituurondernemer is het prettig als een klant een product bij hem moet komen halen. Als diezelfde snack niet een paar dagen later in de supermarkt ligt, naast een geel actiekaartje. Je hebt dan iets in handen waarmee je jouw assortiment een eigen gezicht kunt geven.
Natuurlijk maakt exclusiviteit een snack niet automatisch lekker. De smaak moet de belofte wel waarmaken. Bij deze eerste kennismaking deed de Snek dat voor mij.
Of het een blijver wordt, bepalen uiteindelijk de gasten. Die moeten hem bestellen, opeten en de volgende keer opnieuw willen hebben. Mijn enthousiasme alleen vult geen bestellijsten.
Maar ik gun iedere frituurder het plezier van zo’n ontdekking. Pan aan, zelf proeven en je afvragen: zouden mijn klanten hier ook blij van worden?
Ik weet mijn antwoord al.
Frans van Rooij, oprichter van ProFri
